Němečtí studenti přijeli po delší době opět na Mendlák
Němečtí studenti přijeli po delší době opět na Mendlák
16.04.2024

Na začátku března navštívili naši školu, ale i naše domovy, Němci ze spřáteleného gymnázia v Gerabronnu. Pobyli zde celkem sedm dní, ovšem i za tak krátkou dobu se toho spousta odehrála a stali se z nás dobří přátelé.

Samotný začátek výměnného pobytu začal v sobotní podvečer, kdy němečtí studenti dorazili po celodenní cestě k nám do Brna. Z nádraží si každý český účastník odvedl svého německého kolegu do tepla svého domova a ukázal mu pravou českou pohostinnost.

Následující víkendový den měl každý návštěvník vlastní originální program, od sportovních tréninků, přes bowling, až po návštěvu Valtického zámku. Dlouhá chvíle tedy zajisté nenastala.

Pondělní program započal prohlídkou naší majestátní budovy, po které jsme se všichni odebrali do třídy, kde jsme společně strávili celkem pět hodin teambuildingem s německy mluvící animátorkou, díky které se nám s našimi německými partnery povedlo rychleji sblížit. Po vzájemném sebepoznání jsme se odebrali k prohlídce Brna. Představili jsme našim návštěvníkům největší dominanty města, tedy hrad Špilberk i katedrálu svatého Petra a Pavla. Neminuli jsme však ani „Zelňák,“ náměstí Svobody, brněnského draka či sochu Jošta na Moravském náměstí. Němečtí studenti byli ohromeni nejen pohledy na město, ale také našimi prezentacemi o historii jednotlivých památek, které jsme si pro ně připravili v němčině. I přes lehkou nepřízeň počasí se tento den vydařil.

Druhý školní den jsme se vypravili na výlet do Moravského krasu. Program započal poznáním návštěvnického centra, kde jsme si prohlédli výstavu zaměřenou na geologické složení místního regionu a ochranu přírody, poté jsme se dopravili místním vláčkem až k samotnému vchodu do Punkevních jeskyní. Následovala naučná prohlídka, která všechny zaujala svou krásou, a posléze projížďka loďkou po řece Punkvě, sice zkrácená kvůli zvýšené hladině vody, ale i tak nezapomenutelná. Celá akce byla zakončena výjezdem nad propast Macocha a dechberoucími výhledy na ni. Po této náročné akci jsme se již všichni těšili na cestu domů, nešlo to však bez krátké zastávky v centru města a pozdním obědem v KFC.

Třetí školní den byli němečtí studenti zapojeni do vzdělávacího programu některých vybraných tříd. Navštívili naše hodiny němčiny a angličtiny, aby získali cenné informace o českém systému výuky jazyků. Po vydatném obědě jsme se odebrali směr brněnská přehrada, alias „Prýgl.” Všem se nám líbil výhled na okolí přehrady i kotvu, se kterou jsme se hromadně vyfotili. Následně jsme po cestě navštívili místní restauraci, kde jsme se náležitě občerstvili a načerpali síly pro naše další kroky, které směřovaly až k samotné hrázi Brněnské přehrady. Ke konci akce jsme byli všichni znaveni, a tak nám byl povolen odjezd a všichni jsme se odebrali na cestu směrem k našim domovům.

Čtvrtek byl ve znamení výletu do našeho hlavního města. V brzkých ranních hodinách jsme se shromáždili na brněnském Hlavním nádraží a „Slovenskou strelou” vyrazili směrem za zážitky. Před polednem jsme již mohli obdivovat Prahu. Naše cesta směřovala přes Václavské náměstí, odkud jsme po krátké přestávce na oběd šli dále na Staroměstské náměstí, kde jsme všichni obdivovali dominantu města, Pražský orloj. Komentovaná prohlídka měla svůj konec na Karlově mostě, odkud se každý se svým německým partnerem vydal svou cestou po Praze. V podvečer jsme přijeli zpět do Brna.

Poslední školní den byli Němci opět začleněni do hodin němčiny a angličtiny, odpoledne jsme se naposledy všichni pohromadě seskupili a své nově nabyté znalosti ověřili naučným kvízem. Po škole jsme se všichni sešli v restauraci, kde jsme si dali osvěžující tradiční českou čepovanou kofolu. A toto byla tečka za celým týdnem, na který nikdy nezapomeneme.

 

V sobotu, celých sedm dní od příjezdu, naši kolegové a přátelé nastupují zpět do autobusu. Mávajíce na nás odjíždí zpět do Německa, do země, která nás již v červnu očekává.

Z našeho pohledu byla akce velkým přínosem pro každého z nás. Dozvěděli jsme se mnoho informací jak o Brně, tak i o Praze, zažili spoustu dobrodružství a vylepšili své jazykové dovednosti v oblasti anglického i německého jazyka. Pro nás všechny to byl zajisté výjimečný a nezapomenutelný týden, který se nám vryl do paměti. V červnu se karty otočí a my Češi se vydáme směr Gerabronn. Prozatím se můžeme jen těšit. Výměnnému pobytu ZDAR!

 

Daniel Šlampa a Daniel Melzer (žáci I. NZG)