Studentky 2. AP a 3. AP seděly při koncertě mezi hráči orchestru
Studentky 2. AP a 3. AP seděly při koncertě mezi hráči orchestru
30.04.2024

Naše třídy 2. AP a 3. AP měly možnost navštívit krásné prostory Besedního domu. K příležitosti 200. výročí narození Bedřicha Smetany hrála Filharmonie Brno pod taktovkou indického dirigenta dvě symfonické básně Tábor a Blaník z cyklu Má vlast.

Programem nás provázeli moderátoři, kteří každou skladbu rozebrali formou komentovaných ukázek a pak teprve skladby zazněly v celku.

Co nás překvapilo, bylo opravdu netradiční rozložení orchestru v prostoru hlediště. Seděly jsme mezi hráči a pohltil nás nečekaný zvukový efekt. Melodie smyčců jsme slyšely před sebou, a naopak za námi se ozývaly dechové nástroje. Pan dirigent stál čelem k nám, a tak jsme se zájmem sledovaly jeho práci a dirigentské umění.

Celý koncert byl pro nás nevšedním hudebním zážitkem. Jednak jsme se naučily „číst“ v programní hudbě, pochopily, o co ve dvou zmíněných skladbách jde a co která část znamená. Navíc jsme při poslechu mohly z blízka sledovat hru na nástroje symfonického orchestru a ocitly se tak uprostřed hudebního dění. Zážitek z hudby Bedřicha Smetany byl ohromující.