Virtuální prohlídka školy

Výměna studentů s partnerským gymnáziem v německém Gerabronnu

23.06.2019 11:54

Naše škola pořádá každoročně výměnný pobyt s německými studenty z partnerského gymnázia v Gerabronnu. Tato akce je určena pro zájemce o německý jazyk, kteří chtějí zdokonalit své komunikační schopnosti, naučit se nové výrazy a poznat život, historii a kulturu v sousedním Německu.

Vedoucí celého projektu, paní profesorka Doležalová, nám nejprve na základě osobnostních dotazníků přidělila německé partnery se společnými zájmy. Mou partnerkou byla studentka 10. třídy Annelie Offenbach, s níž jsem začala komunikovat přes sociální sítě ještě před jejím příjezdem do Brna v sobotu 30. března. Hlavní část týdenního programu byla organizována naší školou. Němečtí studenti měli možnost seznámit se s naším gymnáziem, kde měli připravené dva speciální výukové bloky a také závěrečný kvíz shrnující celý program v České republice. Kromě vyučování jsme studentům ukázali město Brno a jeho nejvýznamnější památky, nejvíce se jim ovšem líbily dva mimobrněnské výlety do Moravského krasu a historického města Olomouce. Navzdory bohatému programu zbyl i dostatek času na osobní komunkaci a vytvoření přátelských vztahů mezi českými a německými studenty.

Našim novým německým kamarádům jsme jejich návštěvu oplatili o měsíc později. Pohybovat se celý týden v německém prostředí kladlo na naše dosud omezené jazykové znalosti velké nároky, ale zvládli jsme to! Německá strana pro nás připravila rovněž velmi zajímavý program, který podobně jako u nás zahrnoval speciální výukové bloky se závěrečným kvízem, dále prohlídku Gerabronnu a Rothenburgu s muzeem kriminalistiky, prohlídku světoznámého muzea Mercedes-Benz v hlavním městě spolkové země Bádensko-Württenbersko Stuttgartu a rovněž návštěvu historického města Norimberku. V Norimberku jsme se zaměřili na historii národního socialismu v Německu, který vedl k rozpoutání 2. světové války. Navštívili jsme zde dokumentační centrum NSDAP i nacistickou stavbu „Zeppelintribüne“.  

Pobyt v Německu byl zakončen společným táborákem na rozloučenou. Řada z nás nalezla v německých studentech dobré kamarády nejen pro tento výměnný pobyt, ale třeba i na celý život. Já mám se svou kamarádkou Annelie skvělý vztah, pravidelně si píšeme a třeba nedávno jsem si lámala hlavu nad překladem receptu na kynuté knedlíky „Hefeknödeln“ do němčiny. Annelie totiž u nás kynuté knedlíky moc chutnaly a tak mě poprosila o recept.

 

Sabina Rotreklová, studentka Septimy AM

 

Výměna studentů s partnerským gymnáziem v německém Gerabronnu