Virtuální prohlídka školy

Výměna mládeže v Polsku

22.11.2013 15:14

Letošní výměna mládeže proběhla v sousedním Polsku ve městečku Novy Sanc ve dnech 13. až 23. 10. Cesta byla sice náročná a vystřídali jsme všechny prostředky hromadné dopravy, ale přece jenom jsme dojeli.  Celé výměny se zúčastnili skupiny studentů z Ukrajiny, Polska, Ruska a my z České republiky.

Hned první den jsme se představili ve svém jazyku a zjistili, že se možná i trochu domluvíme. Poté jsme se rozdělili do skupin, aby v každé skupině byly všechny národnosti. Naším úkolem bylo vytvořit krátký film o jednom z nebezpečí ve světě. Hlavními zmíněnými tématy byly alkohol, drogy a počítačový svět.

Každý den se představila jedna země v krátkých prezentacích či vystoupeních a popřípadě předala pár dárečků. Dále pak každá skupina prezentovala svůj program o nebezpečí. Poláci si pro nás připravili i ruský večer s představením a ochutnávky tradičního jídla.

Také jsme hráli fotbal, volejbal, zašli jsme si na plavecký bazén či lezeckou stěnu. Prohlédli jsme si historické centrum Krakowa a Noveho Sancu, hasičskou zbrojnici, letiště v Krakowě a přehradu se simulací teroristického útoku. Nakonec jsme se setkali s polskou europoslankyní  Róża Gräfin von Thun und Hohenstein.

Těchto deset dnů nám dalo plno nových přátelství, zajímavé zkušenosti a obohatili jsme svoji slovní zásobu o nová slovíčka a výrazy v ostatních jazycích.

Eva Novotná, třída septima AM
(předsedkyně Městského parlamentu dětí a mládeže)

Fotogalerie: Výměna mládeže v Polsku