Varhany nejen na vlastní uši a oči, ale i „na vlastní ruce“

25.11.2013 06:53

Vyvrcholením projektu, při kterém se studentky 2. a 3. ročníku SPgŠ seznamovaly s různými hudebními nástroji, byla návštěva krále nástrojů - varhan.
V říjnu tohoto roku jsme doprovázeni mladým varhaníkem vstoupili do Baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí. Po prohlídce chrámových prostor tohoto brněnského gotického klenotu s hrobem Elišky Rejčky a obrazem záhadné Černé madony (dar Karla IV. Augustiniánům) jsme se konečně ocitli v „zákulisí“. Vystoupali jsme po strmých točitých schodech a ocitli se u „menších“ varhan (1250 píšťal). Varhaník nám vysvětlil a ukázal, jak varhany fungují. Dva manuály, pedálnice (na varhany se hraje i nohama), rejstříky pro přepínání proudění vzduchu do různých píšťal (hraje to jinak, i když mačkáte stejnou klávesu). Nakoukli jsme i do „břicha“ nástroje s měchem, píšťalami, rourkami a trubičkami.
Největším zážitkem ovšem bylo, že si studentky mohly na nástroj nástrojů samy zahrát. A to nás ještě čekaly „větší“ varhany (přes 2500 píšťal). Opět schody, ale už méně ostychu a více bezprostředního poznávání.
Na závěr studentky přemluvily varhaníka k malému koncertu. Zahrál jim mimo jiné i svatební pochod. (Malá pomsta za tu ženskou přesilu?) A tak si možná některé studentky při jisté události vzpomenou na setkání s varhanami a varhaníkem na Mendlově náměstí.


Pavel Janeček, vyučující hudební výchovy

Fotogalerie: Varhany nejen na vlastní uši a oči, ale i „na vlastní ruce“