Virtuální prohlídka školy

Týden plný inspirace

31.10.2017 08:12

Dne 19. 6. 2017 jsme se vydali na výměnný pobyt do Německa. Po cestě vlakem jsme dojeli do městečka Crailsheim. Zde na nás už čekali naši němečtí partneři s jejich rodiči. Každý jsme se vydali jinou cestou. Někteří na krátkou procházku městečkem, někdo na zmrzlinu či na koupaliště.

V úterý jsme navštívili školu ve městě Gerabronn. Byla to opravdu zajímavá zkušenost. Mohli jsme se podívat do výuky a vidět, jak to v Německu probíhá nebo i to, jak jsou hodnoceni. Odpoledne jsme se všichni vydali na místní koupaliště, kde jsme se všichni bavili a hráli různé míčové hry.

Další den jsme měli prohlídku města Schwäbisch Hall. Ještě před tím jsme se podívali do koncentračního táboru Hessental. Po městě nás provedl pan ředitel ze školy Gerabronn. Tato velmi zajímavá prohlídka byla krásnou tečkou za středečním dnem. Čtvrtek byl pro nás, české studenty, velkou inspirací. Ve škole měli maturanti rozlučku. Hráli různé hry, pouštěli videa či písničky. Jejich program všechny zaujal. Odpoledne se každý vydal se svým německým partnerem poznávat okolí. 

Následující den jsme jeli do města Stuttgart. Dopoledne jsme navštívili známé Mercedes-Benz Museum. Odpoledne jsme si prošli město, šli na společný oběd a poté zavítali do zdejších obchodů.

Program na víkend jsme měli zajištěný od našich rodin, byl to velmi dobrý program. V sobotu večer jsme všichni měli sraz, společně jsme grilovali. Hráli jsme různé hry a užívali krásného červnového večera. Neděle pro nás byla odpočinkovým dnem. Někteří ji strávili u vody nebo ve městě Rothenburg.

V pondělí jsme jeli vlakem do města Norimberk. Prohlédli jsme si zde velmi známé museum Doku-Zentrum. I když prohlídka byla zajímavá, všichni se více těšili do města na nákupy a společné aktivity. Pondělní večer jsme zakončili společnou večeří typického německého jídla. 

Úterní ráno bylo pro všechny velmi smutné. Museli jsme se rozloučit a vyrazit na cestu k našim domovům.

I přesto, že jsem se obávala, jak vše bude probíhat a jak se vůbec domluvím, tak musím říct, že vše proběhlo na jedničku. Německé rodiny se k nám chovali velmi vstřícně. Jestliže jsme něčemu nerozuměli, ihned nám to vysvětlili a pomohli nám s dorozuměním.

Rozhodně bych výměnný pobyt doporučila, byl pro mne velkou inspirací i povzbuzením, abych se více začala učit cizí jazyky, protože jsem viděla, že je to opravdu důležité. Jen za těchto pár dní jsme získali plno zkušeností a hlavně nebojácnost se bavit. Pokud bude možnost, rozhodně bych jela i příští rok!

Adéla Šrámková

Schüleraustausch – Juni 2017

Ich hatte das Glück, dass ich eine sehr nette Familie kriegte. Über meinem Austauschpartner kann ich nichts Schlechtes sagen. Er war ein freundlicher, kommunikativer und  hilfsbereiter Junge. Sowohl auch seine ganze Familie war nett und hilfsbereit. Sie haben mir auch die Gegend gezeigt und das finde ich sehr wichtig beim Austausch.
Der Schüleraustausch gibt allgemein sehr viele Erfahrungen. Von Sprachverbesserung über Kommunikation bis zur Gastfreundschaft. Man kann beim Austausch wirklich viel lernen. Die Sprache lernt man durch Kommunikation.  Wenn die Grammatik nicht immer richtig ist, ist es dann auch nicht schlimm, man bekommt Unterstützung und lernt aus seinen Fehlern. Wir begegnen neue Menschen und ihre Kultur. Für mich war es etwas sehr Besonderes. Denn der Mensch geht ganz anders mit Fremden um, wenn man auch einmal Fremd war…

Ode II an den schönen Schüleraustausch mit Brünn

Wir alle erinnern uns noch sehr genau
An den sehr spannenden Tschechien-Austausch.
Nachdem sie uns damals bei sich aufgenommen,
sind sie diesen Sommer zu uns gekommen.

Nach der Fahrt am Montag brauchten sie eine Pause,
wir führten sie ein bisschen durch unser Zuhause.
Am Dienstag war erstmals Schule angesagt,
danach gingen wir noch gemeinsam ins Bad.

Am Mittwoch besuchten wir Hessenthal
Und die benachbarte Stadt Schwäbisch Hall.
Wir lernten etwas über eine mittelalterliche Stadt
Und warum der SS Menschen gefangengesetzt hat.

Am Freitag haben wir das Mercedes-Museum gesehen
Und waren danach noch in Stuttgart einkaufen gehen.
Das gleiche gilt auch für Nürnberg am Montag,
nur dass wir Reichsparteitags-Museum  zu Gast warn´.

Am Wochenende hatte man Familienzeit
Und hat seinem Tschechen die Gegend gezeigt.
Gern hatte man auch noch ´nen Freund mit dabei,
dann waren die Tschechen nicht so allein.

Am Dienstag schon reisten die Tschechen schon ab,
nachdem man am Vorabend die Zeit gemeinsam gefeiert hat.
Wir wünschen allen Tschechen noch ein schönes Leben,
hoffentlich wird es diesen Austausch noch viele Male geben.

Silas Metzger - Gerabronn

Fotogalerie: Týden plný inspirace