Virtuální prohlídka školy

Společenskovědní exkurze do Prahy 30.10. – 1.11. 2017

20.11.2017 08:43

Jako každý rok se i letos pro budoucí maturanty konala společenskovědní exkurze do Prahy.

Skupinka deseti studentů se společně s prof. Hubačkou a prof. Kozlovou sešla v pondělí 30. října 2017 na Hlavním nádraží v Brně.

Po příjezdu do Prahy následovalo rychlé ubytování se a poté prohlídka vnitřních prostor Poslanecké sněmovny doplněná  krátkým filmem o legislativním procesu a historii Poslanecké sněmovny. Následoval přesunu k Černínskému paláci, krátce předtím jsme však zastavili u Pražského hradu a pověděli si pár informací o Hradě a o funkci prezidenta celkově. V Černínském paláci byl připraven diplomat Ing. Petr Kypr v současnoti působící na Diplomatické akademii. S ním se vedla diskuse o diplomacii a následovala také prohlídka sídla ministerstva zahraničí ČR, včetně bytu Jana Masaryka.

V úterý ráno jsme se vydali na prohlídku do pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje, kde se odehrál 18. června 1942 boj mezi příslušníky SS, gestapa a sedmi československými parašutisty. Byli mezi nimi mimo jiné i Jan Kubiš a Jozef Gabčík, kteří provedli atentát na Heydricha.

Následovala návštěva infocentra OSN, kde jsme se seznámili formou prezentace a diskuse se sedmnácti cíly programu udržitelného rozvoje. Odpolední společnou procházkou jsme se dostali ke Strakově akademii (sídlo vlády ČR), ukázali si Kramářovu vilu a prošli se zahradami Valdštejnského paláce. Do samotného paláce, kde sídlí Senát ČR, bohužel nebyla letos možnost se podívat z protokolárních důvodů.

Večer jsme se převlékli do elegantního a zamířili do Divadla Bez zábradlí, kde bylo k vidění komediální představení s politickou tématikou nesoucí název „Jistě, pane premiére´´.

Poslední den pak následovala návštěva infocenter dvou významných mezinárodních organizací. Nejprve infocentrum EU, ve kterém jsme podobně jako v infocentru OSN byli formou prezentace a diskuse stručně seznámeni s chodem a problematikou EU. Řešili se zde také aktuální problémy jako brexit, populismus, nebo imigrační vlna z Asie a Afriky. V rámci programu se naskytla také možnost hlasovat např. o tom, zda má ČR přijmout  euro, nebo zda vystoupit z EU.

Náš program uzavřela beseda v infocentu NATO. Zde na naše dotazy odpovídal major Ivo Zelinka, výsadkář, který působil mimo jiné i v Afghánistánu.

Za všechny studenty bych rád poděkoval pedagogickému dozoru za organizaci této exkurze. Program byl bohatý a všechny nás velmi zaujal.

Muris Lukšija, Oktáva AN

Fotogalerie: Společenskovědní exkurze do Prahy 30.10. – 1.11. 2017