Virtuální prohlídka školy

Společenskovědní exkurze 4. ročníku GJGM v Praze (7. až 9. 10. 2013)

08.11.2013 07:14

Letošní Oktáva Gymnázia J. G. Mendela absolvovala v těchto podzimních dnech třídenní společenskovědní exkurzi do Prahy. Připravili jsme spolu s Mgr. Kozlovou velmi zajímavý program, který obsahoval návštěvu nejdůležitějších politických institucí našeho státu a k tomu návštěvu Infocenter důležitých mezinárodních organizací.

Po pondělním dopoledním příjezdu do Prahy a ubytování v Hostelu Sokol nás v pravé poledne čekala návštěva Poslanecké sněmovny. Studenti měli možnost nahlédnout do obvykle nepřístupných prostor této instituce – i díky tomu, že se ve sněmovně žádní poslanci nevyskytovali, neboť se „rozpustili“. Poté následoval přesun k nedalekému sídlu Vlády ČR – ke Strakově akademii. Tam jsme se dozvěděli informace o historii Strakovy akademie, prošli si nové tiskové centrum, kde premiér s ministry pořádají tiskové konference a zasedli si v zasedací místnosti vlády v křeslech ministrů či premiéra. Nejeden student se bude chlubit tím, že seděl na židli předsedy vlády. J Na závěr pondělního odpoledne byl na programu Senát ČR ve Valdštejnském paláci. Zde si mohli maturanti doslova „osahat“ celou zasedací místnost Senátu, která na rozdíl od zasedací místnosti Poslanecké sněmovny je exkurzím volně přístupná.

Druhý den byl program ještě nabitější – v 9 hodin dopoledne byl podniknut výšlap na Pražský hrad – zde jsme navštívili reprezentační prostory Pražského hradu, které nejsou veřejnosti běžně přístupné – studenti viděli krásu Španělského sálu či třeba prostory, kde jsou jmenováni do svých funkcí ministři nebo vítány zahraniční delegace. Po obědě již následoval diskusní program v pražském Eurocentru. Studenti se aktivně zapojovali do diskusí nad různými problémy současné EU, u některých otázek i hlasovali a otevřeně vyjadřovali své názory na problematiku EU. Za to také byli od přednášejících pochváleni. Podobný průběh měla i další akce v Infocentru NATO – zde je čekala diskuse s plk. Janou Zechmeisterovou z Ministerstva obrany ČR, která je seznámila se svou misí v Kosovu, prezentovala fotografie a se studenty diskutovala nad problematikou misí a armády. Večer nás pak čekalo uvolnění v divadle Kalich – a sice představení „Bez předsudků“ s Pavlem Zedníčkem a Janou Paulovou, které nás všechny pobavilo a přivedlo na jiné myšlenky.

Středeční den se pak nesl opět v duchu diskusí – nejdříve nad problematikou OSN v Infocentru nedaleko Václavského náměstí a poté návštěva Diplomatické akademie. Tam studenti poznali náročnost diplomatického povolání při konverzaci s ředitelkou – paní Věrou Jeřábkovou. Tato akce byla „třešničkou na dortu“ celé exkurze – mnozí hltali její vyprávění a měli spoustu dotazů. A nebýt její pracovní vytíženosti, tak někteří tam diskutují doteď J

Závěrem bych chtěl podotknout, že studenti přistoupili k této exkurzi velmi zodpovědně a osobně jsem byl s nimi velmi spokojen. Nebáli se diskutovat, nebyl s nimi žádný problém a myslím, že dobře reprezentovali naši školu. Snad i jim tato exkurze dala něco do života a někdy využijí znalosti a vědomosti při ní získané.

 

Mgr. Vít Hubačka, vedoucí předmětové komise základů společenských věd

Fotogalerie: Společenskovědní exkurze 4. ročníku GJGM v Praze (7. až 9. 10. 2013)