Virtuální prohlídka školy

Setkání LDO a TO, Klub Leitnerka, 12. 2. 2016

23.03.2016 15:06

Celý večer zahájila inscenace „Diagnóza: Teenager“. Nejstarší soubor LDO se podíval do hlubin dospívající dívčí duše. Veronika se čerstvě přestěhuje z malé vesnice do Brna a ocitá se v těžké situaci. Nemá s kým svoji situaci sdílet a vnímá ji jako neřešitelnou.  "Připadala jsem si, jako bych na celém světě byla úplně sama. Jako bych všechny lidi od sebe odehnala." Puberta je nemoc. Ovládne vás, zatemní vám mozek, v jednu chvíli je svět tím nejkrásnějším místem a vzápětí byste nejraději přestali existovat. Účinkující Veroničinu diagnózu velmi dobře znají, proto není divu, že inscenace nemá žádnou předlohu a scénář sestavila pedagožka na základě společné práce souboru. 

Námět inscenace „Dáš si?“ vznikl při společné práci v hodinách LDO. Přání souboru bylo hrát děti jejich věku, ideálně v prostředí třídy. Další přání bylo zapojit do příběhu kouzla. To už byl jen krůček ke kouzelným vlastnostem a jen krůček od zodpovědnosti, která s výjimečnými schopnostmi přichází. Ale jak získáme tu kouzelnou vlastnost? Kouzelnou pilulkou. Je dobrý nápad si ji vzít? Není to nebezpečné? Jaké jsou následky? A proč je někdy tak těžké poslechnout, přestože tušíme, že rodiče mají pravdu? Přípravu inscenace „Dáš si?“ doprovázela řada cvičení a her zaměřených na argumentační dovednosti, empatické cítění, rozhodování... Teď už je to na vás - až příště budeme hrát, dáte si?

Taneční obor mladších si letos pohrál s pohádkou a příběhem O Šípkové Růžence. Hudba byla použita z filmového zpracování stejného námětu Jak se budí princezny. Představení je taneční kompozicí několika tanečních choreografií a improvizací, které divákovi poskytují pohled na trochu jiný přístup k příběhu – skrze tanec.

Taneční obor starších prezentoval dvě taneční choreografie. Oba základy choreografií vznikly během technického cvičení. Skrze námět se tanečnicím povedlo pozvednout choreografie na taneční dílo v žáru scénického tance. Two birds, které tančí Anežka Janíková a Nikol Chodúrová, jsou krátkým příběhem kamarádství, kdy je touha poznávat nové a odhodlání jedné z nich, oproti strachu a obavám druhé z nich, nakonec rozdělí. Text písně se věnuje podzimní náladě, kdy dva ptáci spolu rozjímají před odletem do teplých krajin. Autorkou písně je známá americká zpěvačka Regina Spektor.

Druhou choreografii tvořily Marie Kalinová, Anna Křižanová a Lenka Šimonková. Pro svůj tanec si vybraly podmanivé melodie argentinského tanga. Napětí, které z hudby do tance přechází, inspirovalo dívky k prožití vztahu tří kamarádek. Hádky, nesrovnalosti, ale nakonec odpuštění tvoří myšlenkovou linii jejich choreografie.

Divadelní hříčka „Jak se to v tom koši vlastně odehrává aneb když ponožky oživnou, jak se sejdou, tak se vejdou“ je hravou autorskou tvorbou divadelní skupiny nejmladších divadelníků naší ZUŠ. Skupina si námět ponožek vybrala pro jeho hravost a možnost práce s loutkou. V hříčce se objevují ponožky, nafintěné podkolenky, zrádná žrací pračka, ale i trojice lidí, kterým ponožky patří – maminka a její dvě dcery. Scénář vznikal skrze improvizační cvičení a hry zaměřené na tvorbu příběhu a vtipu.

Pro nemoc se nekonalo poslední divadelní představení „Internát“. Můžeme se na něj těšit zase někdy příště.

MgA. Kateřina Chalupníková a MgA. Jana Mokrá

Fotogalerie: Setkání LDO a TO, Klub Leitnerka, 12. 2. 2016

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>