Virtuální prohlídka školy

Přednáška od Ekotýmu s besedou

28.02.2016 17:00

Ve středu se třídy na naší škole zúčastnily přednášky o třídění odpadu.

Dozvěděli jsme se, že dělíme odpad na:

 1. Bílé sklo
 2. Barevné sklo
 3. Plasty
 4. Papír
 5. Nápojové kartony
 6. Bioodpad
 7. Elektronika
 8. Směsný odpad
 9. Oleje + Škodlivé látky + Léky

 

Směsím různorodého odpadu se říká komunální odpad.

Sklo -  když třídíme sklo, vyhazujeme ho do zeleného kontejneru. Když recyklujeme sklo, můžeme z toho dále vyrobit korálky, skleněné láhve, výklenky do oken, vázy, … Sklo se může recyklovat skoro neomezeně.

Plasty - když třídíme plasty, vyhazujeme je do modrého kontejneru. Když recyklujeme plast můžeme z toho dále vyrobit flísové mikiny, plastové láhve, korálky, obaly ... Plasty se rozkládají asi 50 – 80 let.

Papír - když třídíme papír, vyhazujeme ho do modrého kontejneru. Když recyklujeme papír, můžeme z toho dále vyrobit papír, karton, … Papír můžeme recyklovat maximálně 6x.

Nápojové kartony - když třídíme nápojové kartony, vyhazujeme je do oranžového kontejneru. Nejdřív, než vyhodíme nápojový karton, měly bychom ho vypláchnout vodou. Když recyklujeme nápojové kartony, tak se z nich dále vyrábí zase karton.

Bioodpad - když třídíme bioodpad, vyhazujeme ho do hnědé popelnice, kterou vlastníme doma. Do bioodpadu patří zeleň ze zahrady (ovoce plus zelenina, rosliny, stromy).

Elektronika - elektronika se vyváží do sběrného dvora, kde po nás mohou chtít poplatek, nebo naopak nám dají peníze. Do elektroniky patří baterie, počítače, mobily, … Baterie se musí vyhazovat do speciální krabičky, kterou má i naše škola.

Směsný odpad - směsný odpad se vyhazuje do individuální popelnice. Do směsného odpadu patří vše co se nedá recyklovat, nebo je zbytečné recyklovat.

Oleje, škodlivé látky a léky - oleje a škodlivé látky se musí vyhazovat do zvláštní popelnice, protože jsou škodlivé. Léky prošlé, nebo nedobrané se musí vracet zpět do lékáren.

 

Recyklace

 

Sklo - sklo se nejprve roztříští na malé kousky, pak se roztaví a nakonec naleje do forem.

Plast - plast se nejprve roztřídí podle barvy, potom se slisuje do malých kostek, pak se roztaví a naleje do forem.

Papír - papír se nejprve rozmočí, pak se promíchá a z těstíčka, které vznikne, se scedí, aby tam nezbylo tolik vody a slisuje se. Nakonec probíhá fáze dlouhého schnutí.

 

Komunální odpad vozíme:

 1. Skládek
 2. Spaloven

 

Skládka - je laciné řešení. Škodí půdě, kterou jsme mohli využít jinak a zabírá hodně prostoru.

Spalovna - v současné době jsou v ČR celkem tři spalovny a jedna se staví. Do spaloven všechen odpad sklouzne, potom tam shoří na popel a popel se vyfoukne nahoru komínem. Je to dražší, ale o hodně rychlejší. Hodně to škodí ovzduší.

 

Ekotým si pro nás připravil ukázku recyklačních kufříků ve kterých bylo názorně ukázáno co se dá vyrobit z daných látek například z recyklovaného papíru, plastu a skla. Tato přednáška od Ekotýmu byla velmi poučná a zajímavá. Hodně jsme se tam dozvěděli a těšíme  se na další přednášky.

 

 

 

Zpracovaly Zuzana Prokešová a Berenika Novotná, Prima AN.

 

Fotogalerie: Přednáška od Ekotýmu s besedou