Virtuální prohlídka školy

Pop music concert

29.03.2012 08:37

23. února 2012 v Klubovně Brno - sever na Okružní ul. č. 21

      Pop music concert je naše koncertní novinka. Nastudovaný hudební materiál současné hudební tvorby je velmi bohatý a ne vždy se jej našim pedagogům se svými žáky podařilo uplatnit na veřejných produkcích, které jsou vždy silným hnacím impulsem a prubířským kamenem vývoje interpretů a navíc je mladým lidem tento charakter repertoáru značně blízký.  Všichni si dokážeme představit, že kdyby některý ze světových hudebních velikánů klasické hudby, například  W.A.Mozart, žil v současnosti, jistě by patřil k těm hudebníkům, kteří jsou na špici hudební avantgardy a využil by zřejmě nesmírně zajímavě výběr rozličných hudebních forem a nástrojů.

     Soudobý repertoár a jeho interpreti dostali tentokrát zelenou.  Program byl tak bohatý, že opět, jako na koncertech kombinovaných s hudební klasikou, přesáhl svým rozsahem rozumnou mez a stal se z něho malý hudební „pop music maratón“.  Nadšení popoví muzikanti a pěvci předváděli na své možnosti skutečně strhující hudební a pěvecké výkony. Jistěže tu nešlo o kvalitu moderní hudby, jaké dosahují hudební géniové, ale zpěvačky a zpěváci s našimi muzikanty se mohli uvolnit a vyzkoušet si tu správnou atmosféru pop music concertu.

    Různá úskalí této náročné produkce se podařilo celkem na dobré úrovni překlenout. Hlavní starostí pedagogů bylo ozvučení. Škola vlastní jen to nejzákladnější elektronické vybavení, se kterým by samozřejmě nemohl pracovat tým profesionální. Naštěstí  má škola ve svém inventáři nový, kvalitnější  keyboard zn.Yamaha, vybavený jak diferencovaným orchestrálním a rytmickým podkladem tak i možností přepnout  charakter zvuku  na styl klasického  pianina, s pedály a včetně jakoby autentického úhozu na klávesy.  Nemuseli jsme tak řešit v pronajatém sále absenci kvalitního klavíru.  Osvětlení se pak sestávalo  ze základního osvětlení zářivkového typu a 2 reflektorů, vypůjčených od spřáteleného amatérského divadelního spolku.  Také samotný kulturní sál byl otazníkem. Hledali jsme sál v oblasti Lesné, s možností  většího prostoru a bez omezení  značné dynamické hladiny zvuku našeho pop concertu.  Dostupná a vhodná Kinokavárna na Slovanském náměstí byla cenově pro neziskovou organizaci nepřijatelná.  Našemu hudebnímu vyžití nakonec dobře posloužil  prostor  velkého zasedacího  sálu Klubovny Brno- sever na Okružní ul.č.21 s jednoduchým ozvučením a se starým pianinem.  Budova je oddělena svou pozicí od obytných oblastí ,  bylo zde veškeré potřebné zázemí  (sociální zařízení a  šatna pro účinkující v menším sále v přízemí) a čisto. Areál je zcela dostupný, lze tu i solidně zaparkovat dopravní prostředek a cena pronájmu není v žádném případě komerční.  Upřímně děkujeme zřizovatelům  a věříme, že tento veřejný koncert naší ZUŠ (se vstupem volným) může být  onou  kapičkou kulturního osvěžení regionu.

     „Omezení dělá mistra“, píše J.W. Goethe.  Důležitý je záměr díla. My jsme se po zvážení reality našich podmínek a možností rozhodli, že náš zcela nový hit, „Pop music concert“,  potřebuje být organizován v neformální atmosféře,  s přiznáním našich nedostatků, přitom s dominantou na poctivě umělecky připravené interprety s tím správným nadšením pro „modernu“.  Proto jsme zvolili postup záměrně nedokonalý, formu hudební díly. Hudební dílna s neformálností a nedostatky již předem počítá a se smyslem pro  humor a s porozuměním je průběžně během produkce umožňuje řešit.

     

Na koncertě účinkovali:

Tanec:

děti tanečního oboru: Nikol Hanousková, Marie Kalinová, Gabriela Poláčková, Karolína Sovová,  Lenka Šimoníková, z taneční dílny Jany Mokré,  tancovaly dovádivou taneční kreaci na hudbu známého českého hitu „Holky z naší školky“

Zpěv:

Viktorie Staňková (2.roč.), z hudební dílny  Veroniky Hrůzové, zpívala Svobodovu „Včelku Máju“.

Anna Tomášová (I.roč.), z hudební dílny Moniky Vávrové Filové, zpívala song „Voda, čo ma drží nad vodou“ skupiny Elán a píseň „Anjel“(autor E. Arska)

Markéta Kučerová (1.roč.),  pěvecké vedení  Veronika Hrůzová, zpívala“Saxanu“ A. Michajlova.  Ze stejné pěvecké  dílny je i Daniel Georgiev (2.roč.), který zazpíval píseň G. Gerschwina: „Somebody Loves Me“. Další zpěvačkou z dílny  V.Hrůzové je i Dagmar Pintířová (I.roč.), kterou jsme slyšeli zazpívat píseň A. L. Webera v českém překladu „Mít rád bližního svého (píseň z muzikálu „Bídníci“).

 Bára Nekudová (I.roč.), pěvecký ateliér Moniky Vávrové Filové,  se prezentovala  písní A. L. Webera: „Memory,  C.M. Schönbergovou „Knížkou snů“ a  známou melodií  songu J. Hornera z filmu Titanic.

Během večera vystoupili také žáci pěveckých kurzů  paní  Sylvie Kodetové  Pavla Chalupová,j.h. a Karel Zamastil, j.h. v duetu z muzikálu „Divotvorný hrnec“. Pan Karel Zamastil potom zazpíval sólově píseň V. Scotta „Sotes les pronts De Paris“.

 Petra Ryšavá (5.roč.) citlivě zazpívala  píseň z muzikálu L. Bernsteina West side story „Tonight“ a Pavla Ryšavá (5.roč.)  píseň z autorské dílny skupiny ABBA“ Mamma Mia“. Obě dívky rozvíjejí svůj talent v pěvecké dílně Šárky Brychové.

Keyboard:

Michal Kuba (2.roč.) zahrál známou píseň J.Uhlíře „Holubí dům“, hudební  dílna Roberta Šariského. Radovan Malachta (I.roč.) přednesl  píseň K. Kryla „Morituri te salutant“, hud.dílna R.Šariského.

Tereza Kadláčková (4.roč.) z hudební dílny Veroniky Velemanové si vybrala pro koncert osvědčenou skladbu skupiny ABBA „Mamma Mia“. Nela Ondrůšková od stejné pedagožky si rovněž vybrala v repertoáru skupiny ABBA, a to píseň „Gimme, gimme, gimme“.

Klavír:

 Tomáš Čalkovský  (7.roč.), pedagog  paní Milada Orská,  hrál  píseň B. Kinga „Charleston“  a Lada Šturmová (7.roč.), pedagog paní Romana Sedláčková)píseň „Numb“ (The Linking Park).

Z řad učitelů hráli doprovody na klavír nejvíce pan Marek Paĺa, dále paní Veronika Velemanová a jako host slečna  Jana Nevoralová a pan Pavel Novotný.

 

Kytara:

Ondřej Janík (5.roč.) z hudební dílny Tomáše Němce  zahrál skladby M. Noska „Veselý ragtime “ a M. Tesaře „Na houpačce“.  Áron Kasan (I.roč.) z hudební dílny Dalibora Hanuska se předvedl dvěma tangy: „La Cumparsita“ a „La Paloma“.

Baskytara:

Ondřej Stáňa, žák Dalibora Hanuska,  zahrál  2  Standardy: „Blues in G“ a „Sambu in d moll“.

Soubor  pana Dalibora Hanuska a pana Tomáše Němce:

David Strnka - el. kytara, Ondřej Kostrhoun – baskytara, Tomáš Čalkovský – akordeon, j.h., Lukáš Čalkovský – flétna, bicí, j.h., Vojtěch Čalkovský – kytara, j.h., Vojtěch Kostrhoun – trubka.

Pánové Dalibor Hanusek na klasickou kytaru a pan Tomáš Němec na lesní roh hráli v tomto souboru společně se svými mladšími kolegy

Moderátoři:  Aleš Lerch (II.roč., LDO) a Sabina Šlachtová, j.h., NikolFialová (PHV II.LDO)

      Naši žáci a studenti si mohli vyzkoušet ve velkém prostoru, před publikem,  v plné dynamice projevu i zvuku svá interpretační  umění, která by i nadále často zněla jen v  učebnách anebo v komorním koncertním sále školy. Byla by to škoda. Energie k produkci totiž, bohudíky, mají naši žáci nepřeberně.

Fotogalerie: Pop music concert

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>