Virtuální prohlídka školy

Pavel Váňa - Kvarta AM

04.10.2012 09:39

Jmenuji se Pavel Váňa, chodím do Kvarty AM, je mi 15let a už od mala se zajímám o hvězdy. Později tento zájem přerostl o zájem v astronomii. Ve škole mě hned začala bavit matematika, fyzika a později i chemie. Vždy jsem pozoroval noční oblohu s dědečkem pomocí mysliveckého dalekohledu (triedru). Můj zájem o astronomii se zvětšil poté, co jsme poprvé zahlédli v triedru galaxii v Andromedě.

V loňském roce jsem se pohnul nejvíce. Prvním krokem bylo zakoupení zrcadlového dalekohledu Newtonova typu s průměrem zrcadla 114mm a ohniskovou vzdáleností 900mm. Loni jsem se dokonce přihlásil na astronomický kurz, který na internetu vytvořila Hvězdárna a planetárium Brno. Astronomický kurz byl velmi zajímavý a letos jsem ho dokončil (každý, kdo dokončí kurz, se může přihlásit na zkoušku z před komisí na hvězdárně) poté jsem uspěl i před zkušební komisí na hvězdárně.

Letos jsem si pořídil fotoaparát Canon EOS 350, Canon EOS 300 a s těmito fotoaparáty fotím noční oblohu i Měsíc a některé planety. Poté jsem si pořídil menší čočkový dalekohled a velký zrcadlový dalekohled Newtonova typu (průměr zrcadla 250mm a ohnisko 1200mm) tyto dalekohledy mám připevněné k poháněné paralaktické montáži.

V dubnu jsem se zúčastnil srazu astronomů v Zubří u Nového Města na Moravě a v červnu jsem fotil přechod Venuše přes Sluneční disk, který se bude opakovat až v ruce 2117.

Před nějakou dobou jsem začal z internetu a z knih studovat astrofyziku a v budoucnu bych ji chtěl studovat i na vysoké škole.

Pokud máte zájem se na něco zeptat nebo s něčím poradit, tak se ozvěte na můj email: enom@email.cz

Fotogalerie: Pavel Váňa - Kvarta AM