Virtuální prohlídka školy

Návštěva Krakova

29.06.2015 14:01

Dne 2. června 2015 se sešla malá skupinka jedenácti studentů s paní profesorkou Doležalovou na Mendlově náměstí ve 4 hodiny ráno. Vstát bylo velmi náročné, ale všichni se těšili, protože nás v Polsku čekal byť smutný, tak velmi zajímavý program.

První zastávkou naší cesty byla Osvětim. Nejdříve jsme navštívili nejstarší první tábor. Hned na počátku jsme se zastavili u brány s nápisem ,,Arbeit macht frei". Celý tábor je obehnán ostnatými dráty. Paní průvodkyně nám zde popovídala o krutých činech a hrdinských osudech obětí, které zde byly vězněny během 2. světové práce. Poté jsme pokračovali do jednotlivých budov, kde jsme viděli například zachovalé kufry, hřebeny, nebo boty, které patřily zde brutálně zabitým vězňům. Dále jsme také viděli plynové komory, krematorium a zeď, kde byli vězni stříleni. Po této zdrcující zkušenosti jsme se přesunuli do Osvětim-Brezinka, kde jsou převážně "obytné" domy. Na konci tábora se nachází památník postavený pro oběti, který je doplněn pamětními deskami v devíti jazycích.

Po návštěvě tábora, která byla velmi emotivní, jsme se přesunuli do Věličky, kde jsme měli volných pár hodin na spánek a odpočinek. V podvečer nás čekala prohlídka solných dolů. Na rozdíl od dopoledního programu uvolněnější a veselejší. Nachází se zde například sochy významných Poláků, Mikuláše Koperníka, nebo Jana Pavla II. Po více než dvouhodinové prohlídce došlo na vysněnou noc a spánek.

Druhý den ráno jsme se po snídani vydali do polské kulturní metropole Krakova, kde jsme strávili celý den. Prošli jsme citlivě restaurovanou židovskou čtvrtí Kaziměř přes Wavel až na hlavní náměstí, kde jsme se najedli. Po jídle jsme se vydali k autobusu, po cestě minuli také krásnou a slavnou Jagellonskou univerzitu založenou v roce 1364 a pomalu jeli domů.

Tato akce byla vydařená, poučná a do jisté míry i smutná. Stmelila kolektiv a všichni jsme si ji velmi užili. 

 

                                                           Lukšija Muris, kvinta AN

Fotogalerie: Návštěva Krakova