Virtuální prohlídka školy

Návštěva Belgie a Evropského parlamentu v Bruselu

29.10.2015 10:11

Ve dnech 10.–15. října 2015 se naše třídy septima AM, oktáva AM a dva studenti 4. AM z Gymnázia Johanna Gregora Mendela v Brně zúčastnily zájezdu do Evropského parlamentu v Bruselu. V sobotu 10. října 2015 ve 22:45 byl sraz na parkovišti mezi ulicemi Vídeňská a Heršpická, posléze se vyrazilo na cestu.

Po zhruba osmihodinové jízdě jsme dorazili do Frankfurtu nad Mohanem, kde následovala prohlídka jeho jádra a odvážnější z nás se vydali i do budovy Maintower. V ní jsme se výtahem vydali do nejvyššího patra, odkud se nám naskytl neuvěřitelný výhled na celý Frankfurt, včetně proslulého frankfurtského letiště. Po prohlídce města se vyrazilo směrem do Belgie. Před Bruselem nás ještě čekala zastávka v univerzitním městě Lovaň s asi nejkrásnější radnicí v celé Belgii. Po prohlídce v Lovani jsme dojeli do naší cílové stanice, kterou byl hotel Ibis budget na okraji Bruselu.

V pondělí čekal na naši návštěvu Brusel. V ranních hodinách nás průvodce provedl po bruselských památkách. Našim zrakům neunikla čurající holčička či čurající chlapeček, krásné historické centrum s náměstím a mnoho dalšího. Po prohlídce nás autobus převezl do Waterloo – místa poslední Napoleonovy bitvy, posléze do parku Mini Evropa a následně i do Atomia, odkud byl krásný výhled na celý Brusel a okolí. Po Atomiu následoval návrat zpět do centra večerního Bruselu, kde jsme měli volný čas a mohli tak pozorovat bruselský noční život, navštívit čokoládovny či ochutnat tradiční belgické speciality – mušle či vafle.

V úterý byla připravena prohlídka tří měst – Antverp, Brugg a Gentu. V nich jsme viděli jejich překrásná historická jádra a dozvěděli se různé zajímavosti – například jak vznikl název města Antverpy.

Středa byla den vyhrazený především pro Evropskou unii. Po dopoledním přesunu z hotelu k Triumfálnímu oblouku a Vojenskému muzeu, jež nám nabídlo k vidění spoustu historické i novodobé vojenské techniky, jsme se setkali s panem Šírem, který nám představil v budově Stálého zastoupení ČR při EU chod orgánů Evropské unie. Výklad obohatil o zábavné historky z diplomatické praxe. Později následoval přesun k budově Evropského parlamentu, kterému předcházela návštěva Parlamentária. Zde se všichni mohli interaktivní formou seznámit s historií EU, jejími principy, cíli a dalšími zajímavostmi. Po návštěvě Parlamentária jsme se vydali přímo do budovy Evropského parlamentu, kde bylo naplánováno setkání s našimi českými europoslanci, s panem Ježkem a panem Teličkou. Právě díky jejich soutěži o EU pro školy se nám naskytla možnost navštívit Belgii a Evropský parlament. Nejdříve se konala beseda s panem Ježkem, který na úvod promluvil o Evropském parlamentu a poté započal diskusi se studenty. Posléze si místo vyměnil s panem Teličkou, s nímž se již především diskutovalo o současných problémech států sdružených v EU. Vrcholem pro mnohé z nás pak byla účast na galerii pro hosty při zasedání Evropského parlamentu. Po nabitém dni jsme se znaveni, avšak plni dojmů a zážitků, vrátili do autobusu a vydali se na cestu domů.

Ta proběhla bez zádrhelů a ve čtvrtek v dopoledních hodinách jsme se vrátili do Brna. Všichni jsme byli vděčni za poznávací a naučný pobyt v Belgii.

 

Markéta Šestáková, septima AM       

Fotogalerie: Návštěva Belgie a Evropského parlamentu v Bruselu