Virtuální prohlídka školy

Mauritius

20.12.2021 08:26

On Friday 17th December in IIA we went on holiday and landed in Mauritius. We had a great time there, learning about the island, the colours on the flag and all the different activities you can do there.

We tried some delicious tea that had been hand picked in Mauritius by someone in IIA. We drank it on the beach under the palm trees. We learnt a traditional Mauritian dance the 'Sega'. We worked in teams to choose 4 items to take with us to Mauritius and how we could use them to help us survive there. What an amazing holiday, we can't wait for the next one!

 

V pátek 17. prosince jsme s II.A "odjeli na dovolenou" a přistáli na Mauriciu. Strávili jsme tam nádherný čas, poznávali jsme ostrov, barvy na vlajce a všechny různé aktivity, které tam můžete dělat. Ochutnali jsme lahodný čaj, který na Mauriciu ručně nasbírala Isabelka z naší třídy. Popíjeli jsme ho na pláži pod palmami. Naučili jsme se tradiční mauricijský tanec „Sega“. Pracovali jsme v týmech, abychom vybrali 4 předměty, které si vezmeme s sebou na Mauricius, a jak bychom je mohli použít, abychom tam přežili. Jaká úžasná dovolená, už se nemůžeme dočkat další!

Fotogalerie: Mauritius