Virtuální prohlídka školy

Krize matematiky, nekonečno a Brno

16.10.2018 15:09

V úterý 16. října jsme se třídou Kvinta AM + 1. AM využili příjemného podzimního počasí a vyrazili jsme do Parku Studánka, vzdáleného od školy jen asi 700 metrů. Žákům jsem tam krátce povyprávěl o některých důležitých událostech v dějinách matematiky, především pak o jejích třech krizích.

Předtím, než jsme se dostali ke krizi třetí, která má velkou spojitost s městem Brnem, jsme si vyjasnili, že nekonečno není číslo a tak se někdy chová poněkud neočekávaně. Vysvětlili jsme si, že přirozených čísel je ve skutečnosti stejně jako celých i racionálních, ale reálných že je už víc – není tedy jen jedno nekonečno!

Do Hilbertova hotelu (což je hotel s nekonečně mnoha jednolůžkovými pokoji) se nám podařilo – přestože už byl plný – umístit nejen jednoho nového zákazníka, ale i celý autobus s nekonečně mnoha novými hosty, a dokonce i nekonečně mnoho vlaků, každý s nekonečně mnoha vagony, přičemž v každém z nich je nekonečně mnoho cestovatelů.

Tento krátký výlet na čerstvém vzduchu jsme zakončili povídáním o třetí krizi matematiky, která dodnes trvá, a především pak o tom, kdo ji „způsobil“: brněnském rodákovi Kurtu Gödelovi. Gödel se narodil roku 1906 a mládí prožil nejprve na Pekařské 5 (kde se dnes nachází jemu věnovaná pamětní deska) a poté v rodinné vile na blízké Pellicově ulici. V Brně vystudoval též základní i střední školu (ta dnes již neexistuje, ale nacházela se jen pár metrů od našeho dnešního sídla), vysokoškolská studia pak absolvoval ve Vídni. Ač brněnský rodák, byl německé národnosti a po 2. světové válce emigroval do USA, kde se na univerzitě v Princetonu spřátelil mimo jiné s Albertem Einsteinem.

I přes jeho poněkud neslavný konec (závěrem života trpěl psychickými potížemi, což vedlo k jeho smrti hladem) zůstává Gödel jedním z nejvýznamnějších světových logiků všech dob. Ačkoliv nebyl Čechem, s městem Brnem je velmi spojen a je velká škoda, že jej v Brně téměř nikdo nezná. Mezi tyto lidi po dnešní hodině ale už nepatří žáci kvinty a prvního ročníku, kterým se netradiční hodina podle jejich vlastních slov líbila a zajímala je. Pokud se i Vy chcete dočíst něco více o krizích matematiky nebo Kurtu Gödelovi, můžete tak učinit například v dokumentu na stránce https://matematika.g6.cz/historie.pdf.

 

Krize matematiky, nekonečno a Brno