Virtuální prohlídka školy

Jánošík Revisited

20.02.2019 13:39

 

Dne 29. ledna 2019 se naše třída 3. AP spolu se třídou 3. BP zúčastnila divadelního představení Jánošík Revisited v Mahenově divadle. Jelikož jsme seděli v druhém pořadí, tak jsme krásně viděli na celou scénu. Režisérem představení je Martin Františák, který je zároveň s Jiřím Mahenem spoluautorem scénáře.

Výtvarná složka byla velice bohatá. Kulisy mohly být více propracované, tak aby si divák dokázal představit, kde se herci zrovna nachází. Rekvizity byly výtvarně velmi pestré a přímo se hodily k představení. Dle mého názoru mohly kostýmy více odpovídat době, kdy Jánošík žil – slovenské lidové kroje. Kontrasty a přechody barev byly pěkné – nepůsobilo to na diváka příliš křiklavě. Osvětlení bylo voleno tak, aby bylo osvětleno to, co divák vidí. Když se potřebovala vyměnit scéna – herec si vystoupil před oponu, která se následně zatáhla, a změnily se kulisy.

Hudba byla reprodukovaná i živá – housle, violoncello, elektrická kytara a bubny. Orchestr zde přítomen nebyl. Reproduktory byly až moc zesílené a kvůli tomu hercům nebylo dobře rozumět. Celkově bylo představení dobře ozvučené. Hudba, kterou herci hráli, byla lidová ze Slovenska. Muzikanti byli přítomni celou dobu, vlevo na jevišti, a hráli na housle a violoncello. Na elektrickou kytaru a bubny hráli herci, kteří se různě střídali. Sbor hrál zbojníky, byl to mužský sbor, který zpíval největší část hry. Obsah písní byl stejný – zpěv 3 lidových písní, které se celé představení opakovaly (mohla zde přebývat větší pestrost hudby).

Herci zaplňovali celé jeviště a různě po něm chodili. Choreografie zde moc nebyla – pouze stoj s občasným pohnutím rukou. Neverbální komunikace byla úžasná – herci ji používali velmi často – nikdo tam nestál se založenýma rukama. Uplatnění bylo jak v mimice, tak i gestice atd. Já bych si představila více pohybu – klasický lidový slovenský tanec – odzemek, někde se mu také říká verbuňk. Tento „tanec“ bych si představila a také přála více propracovaný. Chápu, že s tímto způsobem herec není seznámen a je pro něj těžký, ale dalo by se to lépe odtančit.

V této hře bylo skvělé nářečí. Komunikace nebyla pouze v češtině nebo slovenštině, ale také v nářečí. Toto bylo krásné a příjemné zpestření. Dialogy na sebe navazovaly, ale v některých částech herec měl monolog a vypadalo to poněkud zvláštně.

Herecké výkony byly na skvělé úrovni. Každý herec hrál svým způsobem a měl roli přesně nastudovanou. Herci měli kladnou i zápornou roli a svůj charakter důrazně zahráli. Hercům rozumět moc nebylo. Někteří mluvili velice rychle a potichu, jiní nahlas a rozumět jim bylo. Verbální i neverbální komunikaci využívali pořád.

Toto divadelní představení se mi velmi líbilo, jelikož v něm bylo několik prvků, které stojí za to vidět. Doporučuji všem, kteří mají ponětí o tom, kdo byl a co vše dělal Jánošík. Také si myslím, že jej kladně ohodnotí i ti, kteří jej neznají a chtějí se o něm něco zajímavého dozvědět.

Studentka 3. AP

 

Jánošík Revisited