Virtuální prohlídka školy

Cimbálová muzika ZUŠ

01.07.2019 14:07

CIMBÁLOVÁ MUZIKA ZUŠ  

koncert 3. 6. 2019 ve Společenském centru Brno sever

 

Slavnostní koncert cimbálové muziky pro naše věrné posluchače i pro vítanou veřejnost
se stal krásnou oslavou radosti z poetické folklórní hudby a zpěvu a takto i ze života jako takového. Mladí muzikanti hráli a zpívali s vervou a chutí a zároveň nás zaujali
svou ukázněností a kulturou souhry v hudbě a zpěvu i v choreografii chování a proměn pozic pro hru patřičných hudebních nástrojů, jejich výměnu (např. housle s kontrabasem)
a rozmístění potřebná pro tu kterou písničku nebo poslechovou skladbu. Byli jsme pomyslně vtaženi do stylové folklórní atmosféry, kdy ve finále koncertu již posluchači zpívali společně s cimbálovou muzikou.

Pro vaši představu několik názvů písní z bohatého repertoáru cimbálové muziky:

Povídajú ludé, Dyž sem byla malučká, Dyž sem k vám má milá chodíval, Nebude z Janoška voják, A te Réhradice, Poslali ňa jačmeň kosit, Brodíl Janko koně, Keď sa dívča vydávalo, Škaredý Jura, Husárovi dobre je, Kdybych já byl selským synkem, Jede šohaj z Vídňa,
Na horách studénky, A já dobre vím, že zle pochodím, A já su Myjavča, Nepi, Jano, nepi vodu

V cimbálové muzice účinkují: Jaroslav Rataj (housle, kontrabas, zpěv), Oliver Šimoník (housle, kontrabas), Barbora Vrbatová (housle, zpěv), Jáchym Vašíček (housle, zpěv), Ondřej Lengál (housle, zpěv), Martin a Dominik Zoubkovi (housle), Jakub Cintula (housle, viola, kontrabas, zpěv), Nela Lancůchová (zob. flétna a zpěv) a Adam Blažek (cimbál)

Cimbálovou muziku pedagogicky vede Mgr. Jitka Hrušková.

Milým oživením koncertu cimbálové muziky bylo vystoupení spolužáků z literárně dramatického oboru naší ZUŠ. Slova lidových pořekadel a zvyků s výrazovým pohybem v jejich podání obohatila naše vnímání světa lidové kultury i celkový zážitek z koncertu cimbálové muziky.  

Studenti LDO, kteří vystupovali na koncertu cimbálové muziky:

Lenka Šimonková, Filip Šilhan, Magdaléna Spurná, Ivana Georgieová, Anežka Janíková
a spolu s nimi jejich paní učitelka MgA. Kateřina Chalupníková.

Poděkování patří Kulturnímu středisku Omega, které nám pronajalo kulturní sál
ve Společenském centru Brno sever za velmi příznivou cenu a děkujeme za spolupráci s tímto kulturním střediskem i se zaměstnankyněmi Family a Senior Point zde v tomto kulturním areálu na Okružní 21, Brno.

 

 

Cimbálová muzika ZUŠ